Czy warto kupować opony bieżnikowane?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Wielu kierowców poszukuje różnorodnych oszczędności, jeżeli koszty eksploatacji ich samochodu wydają się zbyt duże. Jednym z nich jest pomysł zakupu opon bieżnikowanych – czy to jednak na pewno dobre rozwiązanie, które nie będzie tak znacząco wpływać na nasze bezpieczeństwo?

Opony bieżnikowane – czym są?

Opony bieżnikowane to takie, które zostały poddane procesowi ich regeneracji. Po prostu na miejsce starego bieżnika nakładana jest nowa mieszanka, z której powstaje nowy bieżnik. Możemy wyróżnić dwa rodzaje bieżnikowania opon – na gorąco i zimno. Pierwsza z nich polega na tym, że najpierw usuwany jest stary bieżnika, a następnie nakładana jest nowa mieszanka, w kolejnym kroku opona umieszczana jest w odpowiedniej formie, która będzie kształtowała nowy bieżnik.

W przypadku metody na zimno stara opona bez bieżnika łączona jest z wcześniej przygotowanym elementem, jakim jest mieszanka, wraz z nowym bieżnikiem. Po wykonaniu bieżnikowania opona musi przejść odpowiednie testy, by możliwe było jej wykorzystywanie i dopuszczenie do ruchu.

Zalety opon bieżnikowanych

Niestety, nie ma ich wiele, a dla wielu kierowców kluczowa jest tylko i wyłączenie cena – ta bowiem może być niższa nawet o około 40% w porównaniu do opon nowych. Oczywiście, plusem będzie tutaj również aspekt ekologiczny – ponowne wykorzystanie opon sprawia, że generujemy mniej śmieci.

Wady opon bieżnikowanych

Tych jest niestety więcej. Warto pamiętać, że w przypadku kolizji, może dojść do poważnego uszkodzenia takich opon, i szansa na to jest większa, niż w przypadku opon nowych. Dodatkowo nie znamy historii danej opony, nie wiemy, na jakiej bazie został wykonany nowy bieżnik.

Mieszanka, która wykorzystywana jest do bieżnikowana, również nie jest nam znana, należy jednak być pewnym, że będzie on gorsza nawet niż w przypadku opon budżetowych. Takie mieszanki, wykorzystywane do bieżnikowania, przechodzą znacznie mniej restrykcyjne testy, przez co jakość i właściwości oferowana przez taką oponę będą zazwyczaj niższe, niż w przypadku nawet opon budżetowych.

Opony bieżnikowane będą więc realnie wpływały na nasze bezpieczeństwo na drodze, i to w sposób negatywny.

Kiedy wykorzystuje się opony bieżnikowane?

Oczywiście opony bieżnikowane użytkowane są również przez standardowych klientów indywidualnych, nie jest to jednak zalecane rozwiązanie. Jeżeli mamy ograniczony budżet, zakup opon z klasy budżetowej, ale nowych, będzie lepszym rozwiązaniem niż zakup opon bieżnikowanych.

Istnieją jednak głównie dwa przypadki, w których zakup opon bieżnikowanych ma sens. Pierwsza z nich to uprawianie sportów wyścigowych. Wielu kierowców decyduje się na opony bieżnikowane, ponieważ w przypadku różnorodnych wyścigów, a zwłaszcza ćwiczeń, opony niszczą się bardzo szybko, konieczna jest ich częsta wymiana, dlatego sportowcy, nie chcąc generować dodatkowych kosztów, decydują się właśnie na takie tańsze ogumienie.

Kolejnym przykładem są firmy transportowe – tutaj z jednej strony liczba przejeżdżanych kilometrów jest ogromna, samochodów jest wiele, co sprawia, że opony muszą być wymieniane naprawdę często. Kupowanie tańszych opon bieżnikowanych sprawia, że koszty firm transportowych będą znacznie niższe, chociaż faktycznie będzie to wpływać na bezpieczeństwo poruszania się taki pojazdem. W jakiś sposób rekompensuje to jednak fakt, że w takich firmach za kierownicą siadają po prostu doświadczenie, zawodowi kierowcy.

Nie zaleca się jednak kupowania opon bieżnikowanych przez klientów indywidualnych – w ich przypadku oszczędność wygenerowana na zakupie opon bieżnikowanych naprawdę nie jest tak znacząca, w końcu opony wymienia się co kilka sezonów.

Co zamiast opon bieżnikowanych?

Co zamiast opon bieżnikowanych?

Nie zachęcamy do zakupu przez klientów indywidualnych czy to opon bieżnikowanych, czy używanych. Najtańszym, ale jednocześnie rozsądnym rozwiązaniem jest zakup opon klasy ekonomicznej. Są one tanie, jednak zapewniają podstawowe parametry na odpowiednim poziomie. Do tego, opony takie, zanim zostaną dopuszczone do użytkownika, przechodzą znacznie więcej znacznie bardziej restrykcyjnych testów, niż opony bieżnikowane. Nie zachęcamy kupować jednak opon znacznie tańszych, niż ich ceny standardowe – może się wtedy okazać, że kupimy opony, które zostały wyprodukowane kilka lat wcześniej, a ich właściwości będą gorsze, niż w przypadku opon nowych – to tzw. leżaki magazynowe. W ich przypadku liczy się również to, że jako kupujący nie mamy pewności, jak były one przechowywane, co może generować wady, o których po prostu nie mamy pojęcia w momencie zakupu (jak np. odkształcenia).

Partnerem merytorycznym jest sklep Oponyprofi.pl

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jakie wyróżniamy rodzaje kluczy dynamometrycznych i gdzie znajdują zastosowanie?

Następny artykuł

Profesjonalna chemia dla myjni samochodowych Christ

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments