Czym jest list przewozowy i jak go wystawić?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Transport krajowy i międzynarodowy wszystkimi dostępnymi środkami wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jednym z ważnych dokumentów jest list przewozowy. Jakie informacje powinien zawierać, kto powinien go wystawić i co może się wydarzyć, jeśli będzie zabierał błędne informacje?

Dowód zawarcia umowy przewozu

List przewozowy potwierdza ustalenia dotyczące transportu towaru pomiędzy odbiorcą, nadawcą i przewoźnikiem. To dokument handlowy określający warunki przewozu, w tym dane identyfikacyjne dwóch stron transakcji, cechy ładunku i szczegóły przewozu. Traktowany jest również jako dowód potwierdzenia dostawy, ponieważ na liście przewozowym znajdują się dane odbiorcy i tylko osoba wymieniona na dokumencie ma umowne prawo do odebrania towaru. Jednocześnie informacje te uprawniają w szczególnych sytuacjach wstrzymanie dostawy i tym samym dostępu do towaru do momentu uregulowania płatności przez odbiorcę. List przewozowy może mieć formę elektroniczną lub wydruku komputerowego.

Jakie informacje powinien zawierać list przewozowy?

Szczegóły dotyczące listu przewozowego określa ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o Prawie Przewozowym. Wymogi dotyczące informacji zawieranych w dokumencie precyzuje Art. 38 tej ustawy. Zgodnie z przepisami list przewozowy powinien zawierać:

  • nazwę i adres nadawcy, jego podpis i określenie placówki przewoźnika zawierającego umowę,
  • nazwę i adres odbiorcy, a także miejsce przeznaczenia przesyłki,
  • opis przesyłki, w tym określenie masy, liczby sztuk, sposobu pakowania i oznaczenia,
  • pozostałe informacje wymagane lub dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na sposób rozliczeń lub warunki danej umowy, w tym koszty przesyłki od momentu zawarcia umowy do momentu dostarczenia.

Dlaczego list przewozowy jest tak ważny?

Zgodnie z przepisami prawa przewoźnik nie może zrealizować usługi transportu towarów bez listu przewozowego. Dokument stanowi jednocześnie paragon za wysłane towary, dowód zawarcia umowy przewozu i potwierdzenie własności towaru. Jak wyjaśnia Warentrans świadczący usługi transportowe, poprawnie sporządzony dokument może uchronić przed wieloma niepożądanymi sytuacjami, do których należy opóźnienie przesyłki bądź zapłaty za nią. To dokument handlowy stanowiący zabezpieczenie dla wszystkich stron transakcji, dlatego przyjmuje się, że należy go sporządzić w czterech egzemplarzach – oryginał dla odbiorcy, tzw. grzbiet pozostający w miejscu nadania, tzw. ceduła pełniąca rolę pokwitowania i ostatni, tzw. wtórnik, pozostający u nadawcy.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak osuszyć auto bez uszkodzeń lakieru w postaci hologramów?

Następny artykuł

Jak podjąć współpracę z agencją celną i dlaczego warto to zrobić?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments