Zasada działania pomp hydraulicznych. Regeneracja i naprawa podzespołów hydrauliki siłowej

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Pompy hydrauliczne to urządzenia mechaniczne, które do przenoszenia mocy wykorzystują nieściśliwą ciecz. Cieczą tą jest zazwyczaj olej, ale może to być również woda. Ciecz jest wtłaczana przez tłok do cylindra, a następnie wydostaje się z dużą prędkością przez dyszę. Powoduje to obracanie się wału pompy.

Zasada działania pompy hydraulicznej – naprawa pomp hydraulicznych i silników hydraulicznych

pompach hydraulicznych do wytwarzania ciśnienia i siły wykorzystuje się szczelną komorę zwaną cylindrem hydraulicznym. Tłok jest dociskany do wnętrza cylindra przez układ hydrauliczny, który jest sterowany przez układy elektroniczne monitorujące prędkość obrotową silnika i liczbę obrotów na minutę. Na przykład naciśnięcie pedału gazu powoduje aktywację czujnika, który informuje komputer samochodu o zużyciu paliwa. Informacja ta jest przekazywana do innego modułu komputera odpowiedzialnego za sterowanie funkcjami silnika (takimi jak ograniczniki obrotów), który następnie informuje pompę hydrauliczną, jak duże ciśnienie należy wywrzeć na tłoki znajdujące się w cylindrach.

Podstawową funkcją pompy hydraulicznej jest wytwarzanie ciśnienia w układzie hydraulicznym. Pompa wykorzystuje energię zmagazynowaną w oleju pod ciśnieniem do przekształcania energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Pompa hydrauliczna składa się z dwóch podstawowych elementów: wirnika i korpusu spiralnego. Wirnik jest elementem obracającym się, który przenosi ciecz z jednej strony pompy na drugą. Obudowa spiralna jest miejscem, w którym ciecz wchodzi do pompy i z niej wychodzi.

Regeneracja i naprawa podzespołów hydrauliki siłowej

Zastosowanie pomp hydraulicznych i ich rodzaje. Pompy zębate, łopatkowe i tłokowe

Pompy hydrauliczne są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach, m.in. w rolnictwie, budownictwie i górnictwie. Wykorzystują one ciecz, taką jak olej lub woda, do przenoszenia energii z jednego miejsca do drugiego. Mogą być również wykorzystywane do obsługi maszyn, takich jak zawory i dźwigi.

Pompy hydrauliczne klasyfikuje się zazwyczaj według ich wielkości, rodzaju materiału, z którego są wykonane, oraz ciśnienia, jakie mogą osiągnąć. Istnieją trzy główne typy pomp hydraulicznych:

  • pompy zębate – ten typ pompy hydraulicznej wykorzystuje koła zębate do przenoszenia siły z jednego cylindra do drugiego. Pompa zębata wykorzystuje kombinację kół zębatych i tłoków, które obracają się z różnymi prędkościami, aby wytworzyć ciśnienie potrzebne w danym zastosowaniu;
  • pompy tłokowe – pompy tłokowe wykorzystują tłoki zamiast kół zębatych do przenoszenia siły z jednego cylindra do drugiego. Pompy tłokowe są często mniejsze od pomp zębatych, ale mają mniejszą sprawność, ponieważ podczas procesu przenoszenia siły tracona jest większa ilość energii;
  • pompy łopatkowe – w pompach łopatkowych do przenoszenia cieczy w danym zastosowaniu zamiast tłoków lub kół zębatych stosuje się łopatki. Pompy tego typu są zwykle droższe od pomp zębatych i tłokowych, ale są bardziej wydajne niż ich odpowiedniki.

Zastosowanie pomp hydraulicznych i ich rodzaje.

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych – regeneracja pomp w serwisie mobilnym

Regeneracja pomp hydraulicznych jest usługą, którą świadczą stacjonarne serwisy hydrauliki siłowej, ale można też skorzystać z usług serwisu mobilnego. To wygodna forma radzenia sobie z awarią podzespołów.

Regeneracja pompy hydraulicznej jest wykonywana za pomocą specjalnych narzędzi, które pozwalają na całkowite oczyszczenie wnętrza pompy hydraulicznej z wszelkich zanieczyszczeń i resztek, co zmniejsza tarcie i wydłuża jej żywotność. Czasem wymagana jest wymiana części na nowe (jeśli oryginalne podzespoły są już zbyt wysłużone).

Szukając serwisu, któremu chcemy powierzyć zadanie naprawy i regeneracji pomp, powinniśmy zwracać uwagę na jakość świadczonych przez warsztat usług. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie, a każda z naszych maszyn budowlanych, rolniczych czy przemysłowych będzie w stanie pełnić swoje zadania bez zarzutu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem pomp hydraulicznych https://hydro-dex.com/

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Zabezpieczenie samochodu przed trudami polskich dróg

Następny artykuł

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w samochodzie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments