Czy warto kupować używane części samochodowe?

Naprawa samochodu to często nie lada wyzwanie… finansowe. Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają oszczędności tam, gdzie się da. Jednym ze sposobów jest zakup znacznie tańszych części używanych. Ale czy to się naprawdę opłaci? Analizujemy wady i zalety zakupu używanych części samochodowych.

Używane części samochodowe – możliwość  czy konieczność?

Argumenty zagorzałych przeciwników kupowania używanych części samochodowych można zbić jednym, prostym faktem – nie zawsze zakup nowych elementów jest możliwy. Są przypadki, i to nierzadkie, w których używane części są jedynym sposobem na naprawę pojazdu, ponieważ nowe nie są już produkowane lub są trudnodostępne (o czym pewnie nie raz przekonali się właścicieli specyficznych aut sprowadzanych z zagranicy, które nigdy nie były produkowane na rynek europejski).

Często sprawa jest także prosta w przypadku starych, kilkunastoletnich pojazdów. Wtedy wymiana części na nowe może być nieopłacalna, znacznie przewyższać wartość samochodu. Co więcej, nawet mechanicy zwykle rekomendują właśnie takie rozwiązanie.

Gdzie wtedy szukać? Używane części do aut można znaleźć na https://sprzedajemy.pl/motoryzacja/czesci, w ogłoszeniach wystawianych zarówno przez osoby prywatne, jak i warsztaty samochodowe.

Części używane do aut vs zamienniki

Alternatywą do zakupu nowych, oryginalnych części, mogą być zamienniki, których jest coraz więcej na polskim rynku. Czy to opłacalny wybór? W końcu można by założyć, że nowa część zawsze będzie lepsza od używanej. A jednak niekoniecznie.

Wiele zamienników (choć oczywiście nie wszystkie) cechuje niska cena i co za tym idzie – o wiele gorsza jakość. Bardziej wytrzymałe, niezawodne mogą okazać się elementy z drugiej ręki, które są w dobrym stanie mechanicznym, a kosztują podobnie lub nawet mniej.

Jak widzisz – jesteśmy zwolennikami używanych części samochodowych, lecz… nie zawsze. Zaskoczony? Zaraz wszystko się wyjaśni.

Jak wybierać części samochodowe z drugiej ręki?

Aby zakup części samochodowych z drugiej ręki był opłacalny, należy wybierać je ostrożnie. Z jednej strony chodzi o ich jakość, a z drugiej o paserstwo. Smutna prawda jest taka, że wiele części pochodzi z rozbiórki aut kradzionych, a Tobie, jako nabywcy, może grozić kara za ich zakup.

Najkorzystniejszy zwykle okazuje się zakup elementów karoserii, a także lamp. Używane, lecz oryginalne zderzaki, maski lub błotniki są dobrze zabezpieczone przed korozją, a ich wymiary są dopasowane do konkretnych pojazdów, czego często nie można napisać o zamiennikach.

Opłacalny, ale też ryzykowny może być wybór używanych elementów zawieszenia, rozruszników oraz turbosprężarek. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dokonać fatalnego zakupu. Rozwiązanie? Można pozostawić to zadanie mechanikom.

Na koniec trzeba wiedzieć, że w Polsce już od kilkunastu lat obowiązują przepisy, które zabraniają zakupu części używanych, które mogą mieć niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo lub środowisko. Mowa tu m.in. o tłumikach, poduszkach powietrznych, przewodach hamulcowych czy pasach bezpieczeństwa. Z drugiej strony, za złamanie tych przepisów… nie grożą żadne konsekwencje. Ale dla nas sprawa jest prosta – bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego również odradzamy ich zakup.

Read Previous

Dokąd na wyjazdy snowboardowe latem?

Read Next

O czym warto pamiętać przy ważeniu i ustawianiu samochodu wyścigowego

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *