Domy z perlitu

Domy z perlitu to innowacyjna technologia budowy jednowarstwowych ścian bez spoiny, która umożliwia wznoszenie budynków o wysokości do 12 metrów. Dzięki charakterystycznemu kształtowi elementów, budowa jest szybka i skuteczna, niezależnie od warunków pogodowych. Wykorzystuje głównie perlit – materiał wulkaniczny, który jest przyjazny dla środowiska, ekonomiczny oraz energooszczędny, co czyni go doskonałym materiałem budowlanym. Korzystanie z tej technologii może także przyczynić się do optymalizacji kosztów budowy.

Budowa domu to zawsze ogromne wyzwanie i duże przedsięwzięcie. Szukając innowacyjnego rozwiązania, które umożliwi skrócenie czasu budowy, a przede wszystkim doprowadzi do powstania bezpiecznej dla całej rodziny przystani, jaką jest dom, warto zastanowić się nad skorzystaniem z Systemu 3E.

System 3E to polska, autorska technologia bezspoinowej budowy ścian jednowarstwowych z elementów 3E do wysokości 12 metrów, opracowana przez firmę SYSTEM 3E. Charakterystyczny kształt elementów umożliwia wznoszenie ścian budynków bez spoiwa i docieplenia, szybko, sprawnie i niezależnie od warunków pogodowych, a to z kolei wpływa na rekordowo szybki czas budowy. Głównym składnikiem elementów 3E jest perlit, materiał wulkaniczny o tak wielu zaletach, że stał się idealnym, ekologicznym, energooszczędnym i ekonomicznym materiałem budowlanym, przyjaznym dla człowieka i środowiska. System 3E to doskonałe rozwiązanie, umożliwiające także optymalizację kosztów budowy.

Domy z perlitu – inspirowane naturą

Swoją wyjątkowość System 3E zawdzięcza naturze. Zastąpił bowiem wszechobecny, tradycyjny beton, elementami wykonanymi z naturalnego perlitu – minerału o specjalnych właściwościach i wielu zaletach. Perlit to materiał organiczny, lekki, ognioodporny, hipoalergiczny, charakteryzujący się neutralnym pH.

Głównymi składnikami perlitu są krzemionka i tlenki glinu. Podczas przeprowadzanego w wysokich temperaturach procesu ekspandowania, perlit traci wodę, a w zamian zyskuje na objętości i lekkości, przyjmując strukturę zbliżoną do styroduru. Jako materiał pochodzenia wulkanicznego, perlit jest całkowicie niepalny. Jednowarstwowa ściana wykonana z bloczków 3E, wykazuje ponadstandardowe właściwości izolacji cieplnej, będąc odporna na wysokie i niskie temperatury. Zakres jest ogromny – od – 200°C do 900°C.. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,072 ± 0,003 W/mK, a przenikanie dla 1 m2 wynosi U= 0,198 W/m2K. O walorach termicznych decyduje m.in. zamknięte w perlicie powietrze, które staje się naturalnym izolatorem. Miliardy zamkniętych w elementach konstrukcyjnych pęcherzyków powietrza, gwarantują komfort cieplny o każdej porze roku – przyjemny chłód latem oraz utrzymanie wysokiej temperatury zimą. Ma to istotny wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania

Ściany nie wymagają też wyciszenia, bo perlit wykazuje doskonałe właściwości dźwiękochłonne, zabezpieczając wnętrze przed uciążliwym hałasem z zewnątrz.

Materiał charakteryzuje się dobrą paroprzepuszczalnością, nie ma więc ryzyka wystąpienia kondensacji wody i zawilgocenia budynku, jak w przypadku ściany dwuwarstwowej, gdzie użyty do ocieplenia np. styropian nie przepuszcza pary wodnej. Rozszerzalność bloczków z perlitu pod wpływem wilgoci wynosi zaledwie <0,30 mm/m, a to oznacza śladową absorpcję wody. Tym samym perlit nie poddaje się pleśni, algom, grzybom i glonom. Jest materiałem oddychającym i przyjaznym alergikom.

System 3E – montaż

System 3E składa się z elementów o charakterystycznym kształcie, nawiązującym do specyficznego kąta pochylenia stożka Morse’a. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się uzyskać niezwykle funkcjonalny, prosty w montażu system powierzchni samokotwiących się. Wznoszenie ścian budynków odbywa się bez użycia zaprawy, kleju i szkodliwej chemii. Poszczególny bloczki łączone są poprzez zacisk, prostą metodą „klik-klik”. Jak z klocków. Równocześnie ściany, zbudowane w systemie 3E, bez problemu współpracują z każdym rozwiązaniem – z płytą i ławą fundamentową, nadprożami drzwiowymi i okiennymi, prefabrykowanymi wiązarami dachowymi i tradycyjną więźbą dachową. System 3E spełnia wszelkie polskie i europejskie normy – trwałość ścian 3E potwierdzona została serią badań, podczas których udokumentowano wytrzymałość na ściskanie, zginanie i ścinanie. Ponadto ściana 3E, jako jedyna na rynku, uzyskała wynik REI 240 + M czyli najwyższą klasę odporności ogniowej, połączoną z wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

Budowa domu z perlitu jest nie tylko znacznie prostsza, niż metodą tradycyjną, ale i znacznie szybsza. Budowa może być prowadzona niezależnie od warunków pogodowych, więc ekipa budowlana, po krótkim przeszkoleniu, może zakończyć prace nawet w pół roku. Przy zastosowaniu Systemu 3 E, 1 m2 ściany powstaje w 4,5 minuty…

Nie bez znaczenia jest też optymalizacja kosztów budowy, które na ogół są trudne do oszacowania. Przy Systemie 3E ograniczeniu ulegają koszty materiałów dodatkowych, bo niepotrzebna jest zaprawa, klej czy materiały dociepleniowe.

Technologia ultracienkich, jednowarstwowych, niewymagających ocieplenia ścian przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich restrykcyjnych norm, umożliwia budowę nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska i człowieka, energooszczędnych i bezpiecznych domów.

System 3E – zalety

Główne zalety Systemu 3E to:

– naturalny, ekologiczny, ekonomiczny i energooszczędny materiał

– właściwości termoizolacyjne i akustyczne materiału

– bez chemii i tworzyw sztucznych

– paroprzepuszczalność materiału

– prosty montaż, a więc skrócenie czasu budowy

– elastyczność budowania i projektowania, jak z klocków

– ograniczenie do minimum materiałów dodatkowych

– ciągłość prac budowlanych i brak przerw spowodowanych warunkami atmosferycznymi

– dostępności materiału

– do budowy w SYSTEM 3E nie potrzeba wykwalifikowanej siły roboczej, wystarczy krótkie, specjalistyczne szkolenie

Tekst: Dorota Filip, moredesigns.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Domek modułowy bez tajemnic – co warto wiedzieć przed zakupem?

Następny artykuł

Jak wyliczyć najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne przez Internet?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments