Jakie gniazdo przyczepy wybrać?

Przepisy ruchu drogowego jasno wskazują, że bezpieczne holowanie przyczepy wymaga spełnienia kilku warunków, między innymi zapewnienia jej odpowiedniego oświetlenia. Oznacza to, że musisz zaopatrzyć się w gniazdo przyczepy. Wiązki elektryczne występują w kilku wariantach, o czym łatwo przekonasz się, weryfikując podtypy oglądanego produktu. Jakie gniazdo przyczepy będzie odpowiednie? Co należy sprawdzić, zanim dokonasz zakupu?

1. Jak wybrać gniazdo przyczepy?

2. Gniazdo przyczepy: 7 czy 13 PIN?

3. Gniazdo 13 PIN – opis produktu

Wiązka elektryczna montowana jest w samochodzie zazwyczaj podczas montażu haka holowniczego, dlatego przeważnie wystarczy dokupić gniazdo przyczepy, aby bez problemu przetransportować przyczepkę z miejsca na miejsce.

Jak wybrać gniazdo przyczepy?

Zacznijmy od tego, że wybór odpowiedniego gniazda wcale nie jest oczywisty i nigdy nie powinien być dyktowany jak najniższą ceną. Należy pamiętać, że cały proces ma na celu przygotowanie pojazdu do ciągnięcia dodatkowego elementu, a od jego odpowiedniego umocowania i oświetlenia zależy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Podstawowe pytanie brzmi zatem: 13 czy 7 PIN? Skąd wiadomo, które gniazdo będzie odpowiednie? Jaka jest między nimi różnica? Podstawowa rozbieżność wydaje się oczywista. Wiązki te różni przede wszystkim liczba pinów, w jakie wyposażone zostało gniazdo, oraz liczba przewodów elektrycznych.

Gniazdo przyczepy: 7 czy 13 PIN?

Gniazdo 7 PIN tworzy, jak sama nazwa wskazuje, siedem przewodów. Są one w stanie obsłużyć podstawowe światła przyczepy lekkiej, o masie nie przekraczającej 750 kg, oraz bagażnika rowerowego. Jego instalacja oznacza, że sprawnie działać będą kierunkowskazy, światła stopu, światła pozycyjne i przeciwmgłowe.

Gniazdo 13 PIN może zawierać wiązkę z ośmioma lub dwunastoma przewodami. Jest jedyną opcją w przypadku przyczepy ciężarowej powyżej 750 kg lub lawety, gdyż obsługuje światła cofania, czego gniazdo 7 PIN nie jest w stanie zrobić.

Gniazdo 13 PIN – opis produktu

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, ten rodzaj gniazda może zawierać wiązkę z ośmioma lub dwunastoma przewodami. Wiązka z dwunastoma przewodami umożliwia obsługę kierunkowskazów, świateł stopu, świateł pozycyjnych i świateł cofania. Naładujesz za jej pomocą także akumulator przyczepy kempingowej czy lodówkę znajdującą się w takiej przyczepie. Jeśli dodatkowo zamocujesz hak holowniczy, gniazdo 13-pinowe poradzi sobie z transportem większych przyczepek i platform.

Warto wiedzieć, że gdy przyczepa jest przystosowana do wiązki 7-biegunowej, istnieje możliwość dokupienia przejściówki i poszerzenia funkcjonalności o opcję 13-pinową.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Naprawa filtra DPF Wrocław

Następny artykuł

Jak zapobiec potrąceniu dzikich zwierząt?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments