Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Samodzielne naprawy domowe zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem – czy rzeczywiście wszystko będziemy w stanie sami zrobić bezbłędnie? Czy niczego nie popsujemy? A co z bezpieczeństwem? Przysłowiowa „złota rączka” bywa pomocna w wielu awaryjnych przypadkach, ale do niektórych prac domowych lepiej jednak nająć fachowca. Do jakich konkretnie? Podpowiadamy w poniższym poradniku.
Samodzielne naprawy domowe
Choć z reguły każdy powinien zajmować się tym, na czym się zna, to w wielu wypadkach naprawy domowe można przeprowadzić samodzielnie – bez żadnego ryzyka dla naszego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa naprawianego sprzętu.
Możemy tu wymienić między innymi:
- odpowietrzenie grzejnika,
- naprawę cieknącej spłuczki (w tym podtynkowej),
- naprawę cieknącego kranu,
- wymianę syfonu w brodziku.
Odpowietrzenie grzejnika
Pierwszą z domowych napraw, które można przeprowadzić samodzielnie, jest odpowietrzanie grzejnika. Faktem jest, że grzejniki zapowietrzają się względnie często (można to rozpoznać po tym, że po prostu przestają grzać), więc choćby z tego powodu warto wiedzieć, co robić w takich sytuacjach.
Na pierwszy rzut oka odpowietrzanie może wydawać się skomplikowane, jednak w rzeczywistości nie jest to nic trudnego. Na początek trzeba zwrócić uwagę, czy przy grzejniku został zamontowany odpowietrznik – ręczny lub automatyczny. W pierwszym przypadku grzejnik reguluje się za pomocą śrubokrętu lub klucza, w drugim – w ogóle nie trzeba nic robić. W przypadku grzejników żeliwnych najpierw trzeba zamknąć zawór termostatyczny w grzejniku, po czym delikatnie odkręcić śrubunek umieszczony na rurze z dopływem ciepłej wody.
Naprawa cieknącej spłuczki (w tym podtynkowej)
Naprawa spłuczki to również nic skomplikowanego, niezależnie o jakim jej rodzaju mówimy. Najważniejsze to dobrze zdiagnozować problem. Przyczyny cieknącej spłuczki mogą być różnorakie.
Częstymi powodami awarii mechanizmu spłukującego w toalecie są:
- nieszczelny zawór spłukujący,
- źle wyregulowany pływak,
- uszkodzona uszczelka.
W dwóch ostatnich przypadkach wystarczy dobrze wyregulować pływak lub oczyścić, ewentualnie wymienić uszczelkę. Przy większych awariach trzeba już wymieniać cały mechanizm lub skontaktować się z fachowcem.
W przypadku spłuczek podtynkowych, które ze względów estetycznych są zabudowane, w celu usunięcia awarii należy dostać się do otworu rewizyjnego poprzez ściągnięcie panelu z przyciskami i sprawdzić, co jest przyczyną problemu.
Naprawa cieknącego kranu
Naprawa cieknącego kranu to już nieco trudniejsze zadanie, ale z pomocą kilku niezbędnych narzędzi również można pokusić się o przeprowadzenie jej samodzielnie. Na początku trzeba, oczywiście, ustalić miejsce nieszczelności. W przypadku baterii dwuuchwytowych, czyli mających oddzielne pokrętła dla wody zimnej oraz ciepłej, musimy ustalić, czy zawiodła uszczelka na głowicy czy na wylewce. Zwykła wymiana uszczelki powinna wystarczyć.
Jeśli problem nie został rozwiązany, wówczas najprawdopodobniej będzie trzeba wymienić baterię na nową. W przypadku baterii jednouchwytowych, które w miejsce uszczelek mają ceramiczne głowice, można jeszcze spróbować dokręcić lub wymienić głowicę.
W przypadku konieczności wymiany całej baterii, czy to w łazience, czy w kuchni, dobrze zwrócić się o pomoc do fachowca.
Wymiana syfonu w brodziku
Podobnie jak naprawę cieknącego kranu, wymianę syfonu w brodziku można przeprowadzić samodzielnie, choć nie należy to do najłatwiejszych napraw domowych. Syfon należy naprawić lub wymienić w sytuacji, kiedy zauważymy, że pod brodzikiem robi się mokro. Jest to sygnał, że syfon jest albo źle zamontowany, albo nieszczelny.
Co w takim przypadku należy zrobić? Przede wszystkim nie każda wymiana syfonu wymaga demontażu całej kabiny oraz brodzika. Często wystarczy po prostu ściągnąć panel maskujący elementy odpływu, w tym syfon. Jeśli poprawa jego położenia nie pomaga, należy dokonać demontażu starego i instalacji nowego syfonu.
Wymiana syfonu i naprawa cieknącego kranu mogą przysporzyć nieco problemów, zwłaszcza gdy w pracach domowych nie czujemy się zbyt dobrze. Wówczas warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.
Sprawdź również artykuł: Wymiana syfonu i cieknący kran – do których napraw domowych warto zatrudnić fachowca?
Naprawy, do których warto wynająć specjalistę
Jak widać, wiele z napraw domowych nie wymaga pomocy fachowca. Wystarczy, jeśli mamy coś z domowej „złotej rączki”, aby poprawić funkcjonowanie różnego rodzaju sprzętów. Jednak w niektórych przypadkach pomoc specjalisty będzie nieodzowna – przede wszystkim wówczas, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych, ale również wtedy, kiedy stopień skomplikowania naprawianej rzeczy grozi tym, że nieumiejętnie przeprowadzone usunięcie usterki poskutkuje jeszcze większym uszkodzeniem sprzętu.
Możemy zatem wymienić następujące naprawy domowe, co do których radzimy zasięgnąć pomocy fachowca:
- naprawa instalacji elektrycznej,
- naprawa sprzętu AGD i RTV,
- wymiana zamków do drzwi.
Naprawa instalacji elektrycznej
Nie chodzi tutaj oczywiście o wymianę żarówki – do tego absolutnie nie potrzeba nam fachowca ani nawet instrukcji obsługi. Bardziej zaawansowane naprawy instalacji elektrycznej, poczynając od montażu czy wymiany gniazdka, lepiej powierzać osobom, które – mówiąc obrazowo – znają się na kolorach poszczególnych kabelków. Nieuwaga i nieprawidłowe podłączenie przewodów może źle skończyć się dla nas lub dla naszych bliskich, dlatego nie warto tu eksperymentować.
Naprawa sprzętu AGD i RTV
Naprawa sprzętu AGD i RTV to z pewnością działka profesjonalistów. Poziom skomplikowania mechanizmu takich urządzeń, jak pralka, zmywarka, lodówka czy telewizor sprawia, że samodzielna naprawa może okazać się zbyt ryzykowna, a w rezultacie nieproporcjonalnie kosztowna. W dodatku nieumiejętna naprawa elektroniki może powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników danego sprzętu. Dlatego w tych wypadkach sprawy powinni wziąć w swoje ręce zawodowcy.
Wymiana zamków do drzwi
Czasem w życiu zdarzają się przypadki (na przykład zgubimy klucze albo mechanizm zostanie uszkodzony), kiedy trzeba wymienić zamki w drzwiach. W tych okolicznościach lepiej zwrócić się do profesjonalistów, gdyż niepoprawnie zamontowany mechanizm będzie miał bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Nie chcielibyśmy raczej, aby zamek, który ma chronić nasz dom czy biuro, nie zadziałał, kiedy zadziałać powinien.
Specjaliści pomogą też między innymi prawidłowo oczyścić mechanizm i zaaplikować preparaty, które będą chronić go przed brudem, rdzą i innymi niepożądanymi czynnikami.
Serwis mobilny – fachowcy pod ręką
W dobie Internetu nietrudno oczywiście znaleźć wykwalifikowanego fachowca. Każdy jednak zajmuje się czymś innym, więc do napraw w kuchni może być potrzebny inny specjalista, a do łazienki inny. W takim wypadku dobrze byłoby mieć pod ręką jeden serwis, do którego możemy sięgnąć niezależnie od miejsca i rodzaju usterki.
W sieci znajdziemy również takie miejsca. Przykładem jest serwis mobilny OBI, który oferuje usługi świadczone przez wykwalifikowanych fachowców z gwarancją dobrej marki przy najróżniejszych drobnych pracach domowych. Katalog usług jest bardzo szeroki (w dodatku z reguły w cenę wliczone są już materiały potrzebne do naprawy), wystarczy tylko znaleźć najbliższy sklep na mapie, sprawdzić koszt na liście usług serwisu mobilnego i skontaktować się z fachowcem.
Podsumowanie
Korzystanie z pomocy specjalistów przy wielu drobnych naprawach domowych często nie ma sensu. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić samodzielnie, małym nakładem czasu i kosztów. Jeśli jednak tego czasu nam brakuje albo nie jesteśmy w stu procentach pewni, że nasza rączka rzeczywiście jest ze złota – wówczas pozostaje skontaktować się z fachowcem. W przypadku kiedy koszt naprawy danego sprzętu w ramach skorzystania z serwisu nie jest wysoki, będzie to z pewnością dużo wygodniejsze rozwiązanie.
Zdjęcia: 123rf.com
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.