W życiu wielu z nas przychodzi moment, w którym musimy podjąć decyzję o nabyciu samochodu. Bardzo często decydujemy się na zakup pojazdu używanego, z tak zwanej „drugiej ręki”, na co wpływ ma przede wszystkim cena. Wydatek rzędu kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych, jakim jest kupno auta, w wielu przypadkach wiąże się z niepokojem i obawami dotyczącymi nie tylko modelu pojazdu i jego cech, ale również prób oszustwa, które niestety są zdarzającą się nierzadko praktyką wśród sprzedających. Poznaj najczęściej pojawiające się przykłady manipulacji przy sprzedaży auta oraz dowiedz się, gdzie i jak sprawdzić auto przed zakupem.
Na co uważać podczas zakupu auta – nielegalne praktyki
W dobie internetu możemy trafić na prawdziwe morze ofert dotyczących sprzedaży samochodu „z drugiej ręki”. Są to oferty kierowane zarówno przez właścicieli, jak i dealerów samochodowych. W jednym i drugim przypadku należy jednak ze szczególną ostrożnością podchodzić do ogłoszeń i bardzo uważnie je analizować. Niestety Internet niesie za sobą tyle samo dobra, co zła, a osoby podające się za sprzedawców mogą okazać się zwykłymi naciągaczami. Po weryfikacji sprzedawcy warto przejść do analizy ogłoszenia.
Tutaj ważne jest sprawdzenie i porównanie opisywanych parametrów z tymi, które znajdują się w podobnych ofertach sprzedaży na stronach internetowych. Oprócz porównania danych dotyczących samochodu należy także zwrócić uwagę na cenę. Niestety, czasem sprzedawcy znacznie zawyżają wartość pojazdu, choć z drugiej strony bardzo niska kwota oczekiwana za sprzedaż samochodu również powinna wzbudzać nasze podejrzenia. Zaniżona cena może świadczyć o ukrytych wadach lub w skrajnych przypadkach chęci szybkiej sprzedaży kradzionego auta.
Zdarza się też, że przed sprzedażą samochodu dochodzi do wymiany części na nieoryginalne lub zamienne, które zaniżają ogólną wartość pojazdu. Mowa tu na przykład o wymianie radia i innych elementów akcesoriów oraz części. Właściciele pojazdów mogą też chcieć ukryć wady lub uszkodzenia, jakie nastąpiły na skutek wypadków, stłuczek albo zwyczajnie zatuszować fragmenty nadgryzione zębem czasu. Nieoryginalne elementy karoserii są zazwyczaj widoczne na spawach i łączeniach, mogą być one ciężkie do wykrycia na pierwszy rzut oka, więc podczas oglądania samochodu przed zakupem warto bardzo szczegółowo przejrzeć auto dosłownie centymetr po centymetrze. Wypadkowa historia pojazdu może przysporzyć w przyszłości wiele problemów, a brak wiedzy o przeszłości pojazdu, która w przypadku usterek zaniża jego kwotę, może okazać się bolesna dla portfela.
Dość częstą, wręcz kultową praktyką związaną z oszustwami samochodowymi jest nielegalne cofanie licznika. Według danych w 2020 roku sprowadzono do Polski niemal 850 tysięcy samochodów z cofniętym licznikiem, natomiast w myśl polskiego prawa za dokonanie tego typu zabiegu grozi grzywna, a nawet kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym przed zakupem samochodu można sprawdzić faktyczny stan licznika i nie dać się oszukać. Warto zaznaczyć, że cofnięty licznik świadczy o znacznie większej realnej eksploatacji samochodu, co jednocześnie zaniża jego prawdziwą wartość, dlatego praktyka ta jest tak często stosowana przez sprzedawców, którzy zwyczajnie chcą więcej zarobić na transakcji.
Sprawdzanie przebiegu samochodu – jak to zrobić?
Dzięki rejestrom i bazom danych możemy w dość łatwy sposób dokonać sprawdzenia przebiegu samochodu, którego kupnem jesteśmy zainteresowani. Faktyczny stan licznika auta znajduje się między innymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Chcąc dokonać weryfikacji na podstawie danych znajdujących się w tej bazie ważne jest posiadanie następujących informacji: numeru rejestracyjnego pojazdu, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Sam dowód rejestracyjny posiada natomiast nie tylko kluczowe informacje o specyfice pojazdu i jego właścicielu, ale również o badaniach okresowych, ubezpieczeniach i stanie licznika zanotowanym podczas ostatniego przeglądu.
Jak sprawdzić historię pojazdu?
Sprawdzanie przebiegu samochodu nie jest jedyną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę kupując auto. Równie ważne jest prześledzenie wspomnianej już historii, także tej wypadkowej, jak również weryfikacja auta pod kątem niefigurowania na listach samochodów kradzionych. Bardzo przydatne w tym celu są dowód rejestracyjny i numer VIN, który posiada każdy pojazd. Numer VIN jest unikatowym dla każdego pojazdu ciągiem znaków. Zawiera on kluczowe informacje dotyczące maszyny. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, czy numer VIN, który powinien znajdować się na dość „strategicznych” i stosunkowo odpornych na zniszczenia częściach samochodu jest wyraźny i niezamazany. Auto z niewyraźnym lub niewidocznym numerem VIN nie może zostać sprzedane ani zezłomowane.
Sprawdzanie historii pojazdu to czasochłonny proces, który wymaga wiedzy i skupienia. Niestety nie wszyscy chcący dokonać zakupu posiadają jej odpowiedni zasób i przede wszystkim nie są świadomi zagrożeń płynących z niedopatrzeń. Niektóry zwyczajnie nie posiadają wystarczająco wolnego czasu i nerwów, aby w dokładny sposób przyjrzeć się pojazdowi. W takich wypadkach zdecydowanie warto zlecić sprawdzenie historii pojazdu firmie, której specjaliści w idealny sposób znają się na rzeczy. Jedną z nich jest Motocontroler. Profesjonaliści pracujący w takich firmach nie tylko przyjrzą się dokumentacji pojazdu, ale również dokonają szczegółowych oględzin jego stanu fizycznego, co w pełni ograniczy zagrożenia związane z ewentualnym niekorzystnym nabyciem. Nowo zakupiony samochód musi spełniać odpowiednio swoją rolę, stąd dobra weryfikacja przed kupnem oraz sprawdzenie przebiegu auta powinny być kluczowymi operacjami.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.