Usuwanie wgnieceń metodą PDR – jak to wygląda w praktyce?

Wśród części pojazdu, które są najbardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, należy wymienić przede wszystkim karoserię. Na jej kondycję wpływają nie tylko warunki panujące na jezdni, ale również opady  atmosferyczne, a zwłaszcza nagłe gradobicia. Oprócz tego może też ulec zniszczeniu w wyniku kolizji. Zakłady blacharskie oferują coraz skuteczniejsze sposoby naprawy powstałych wówczas wgniotek. Jedną z popularniejszych jest obecnie usuwanie wgnieceń metodą PDR. Co należy o niej wiedzieć i jak wygląda w praktyce?

Czym właściwie jest metoda PDR? 

Nowoczesne zakłady blacharsko-lakiernicze coraz częściej korzystają z Paintless Dent Repair, czyli bezinwazyjnego sposobu usuwania wgnieceń z karoserii, który jest w skrócie nazywany PDR. Na początek warto pokrótce wyjaśnić, na czym właściwie polega taki serwis. Otóż usuwanie wgnieceń metodą PDR może odbywać się na dwa sposoby:

  • masowania albo wypychania wgniotek, które jest możliwe w przypadkach, w których łatwo dostać się do blachy (na przykład drzwi albo maska),
  • wyciągania wgnieceń metodą na klej, które polega na wykorzystaniu specjalnej substancji oraz narzędzi, między innymi hebli oraz grzybków. Wyciąganie na klej można stosować w przypadku uszkodzeń, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach.

Dodatkowo oba sposoby wymagają też zastosowania lampy z odbłyśnikiem. Sprzęt jest niezbędny do tego, aby zlokalizować wszelkie uszkodzenia, a następnie skutecznie się ich pozbyć. Lampa w zależności od potrzeb może być zamontowana na statywie albo bezpośrednio do blachy.

Dlaczego warto korzystać z metody Paintless Dent Repair? 

Usuwanie wgnieceń z wykorzystaniem metody PDR wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, a do tego powinno być przeprowadzane wyłącznie przez specjalistów – prace wymagają precyzji i cierpliwości. Należy jednak nadmienić, że dzięki nim można uzyskać naprawdę satysfakcjonujące efekty. O zalety, które się wiążą z Paintless Dent Repair, zapytaliśmy specjalistę z firmy auto detailingowej w Warszawie Real Auto Service, który wyjaśnił:

– Popularność usuwania wgnieceń z karoserii metodą PDR wynika z kilku przyczyn. Kierowcy cenią ją przede wszystkim za to, że jest bezinwazyjna – powłoka oraz jej kolor zostają nienaruszone, co przekłada się na to, że auto nie traci na wartości. Oprócz tego prace naprawcze nie trwają długo. Usunięcie nieskomplikowanych uszkodzeń po kolizji nie powinno zająć dłużej niż jeden dzień roboczy, czego nie można powiedzieć o lakierowaniu, które wymaga znacznie więcej czasu. Oprócz tego serwis jest stosunkowo niedrogi – często zdarza się tak, że koszty są nawet o połowę niższe niż w przypadku tradycyjnych sposobów. 

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Wallbox – jak działa i ile kosztuje?

Następny artykuł

Sprawdzenie historii pojazdu – dlaczego to tak ważne? Gdzie sprawdzić przebieg auta?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments