Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zwyżki przegubowe zaliczane są do podnośników koszowych, ponieważ na końcu ich ramienia znajduje się kosz przeznaczony do transportu ludzi, sprzętu i materiałów na określoną wysokość. Wykorzystuje się je głównie na placach budowy, ale nie tylko. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dostęp do miejsca prowadzenia prac jest utrudniony. Dlaczego?
Zwyżki cieszą się coraz większą popularnością. Podnośniki koszowe czy ładowarki teleskopowe wynajmują lub kupują nie tylko firmy zajmujące się pracami budowlanymi i remontowymi, lecz także prowadzące obiekty magazynowe i hale logistyczne, a nawet działające w branży reklamowej.
Jednym z rodzajów zwyżek są podesty ruchome przegubowe. Czym się charakteryzują?
Podnośnik przegubowy, czyli jaki?
Podest przegubowy ma ramię z kilkoma punktami ruchomymi, które może się zginać po wieloma kątami i docierać tam, gdzie inne podnośniki nie mogłyby dotrzeć. Na końcu ramienia znajduje się kosz pozwalający na bezpieczne unoszenie pracowników i sprzętu niezbędnego do wykonania zleconych prac.
Podnośniki koszowe osadzone są zazwyczaj na samobieżnych podwoziach pozwalających na swobodne przejeżdżanie maszyn tam, gdzie akurat są potrzebne, co znacznie ułatwia ich przemieszczanie np. po placu budowy.
Zasada działania podnośnika przegubowego
Jak działa tego rodzaju sprzęt do pracy na wysokości? Ramię podnośnika wysuwa się i zgina w miejscach, w których jest to wymagane. Dzięki temu może ominąć przeszkody w postaci słupów konstrukcyjnych, belek dachowych i innych tego typu elementów. Jeśli istnieje potrzeba, da się kupić lub wypożyczyć maszynę z ramieniem umieszczonym na obrotowej platformie. Takie modele ma w swojej ofercie m.in. firma Riwal (https://www.riwal.com/pl), doświadczony specjalista w zakresie wynajmu i sprzedaży zwyżek.
Czym różnią się konkretne modele podnośników przegubowych?
Na rynku można znaleźć wiele modeli podestów przegubowych. Co je różni? Przede wszystkim wysokość robocza – od kilkunastu do nawet ponad 40 metrów oraz wysięg boczny – od kilku do nawet ponad 20 metrów.
Istotne są także udźwig – przeważnie ponad 200 kg, masa własna sprzętu – kilkaset kilogramów oraz wymiary transportowe.
W zależności od tego, gdzie będzie wykorzystywana zwyżka, można również wybierać spośród maszyn z napędem spalinowym lub elektrycznym. Te ostatnie ze względu na bezemisyjność sprawdzą się również w zamkniętych pomieszczeniach.
Gdzie wykorzystuje się podnośniki przegubowe?
Gdzie najczęściej wykorzystuje się podnośniki przegubowe? Na placach budowy, przy wykonywaniu prac remontowych i instalacyjnych, przy wycince drzew, montażu konstrukcji okolicznościowych np. wesołych miasteczek czy elementów przeznaczonych do kręcenia scen filmowych i montażu reklam wielkoformatowych.
Czasami wynajmowane są także do prowadzenia prac konserwacyjnych, np. czyszczenia rynien, naprawy sygnalizacji świetlnej albo konserwacji systemów oświetlenia w halach sportowych.
Mówiąc ogólnie, podnośniki przegubowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie da się podjechać bezpośrednio pod miejsce prowadzenia prac.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.