5 wskazówek, dzięki którym z łatwością odnowisz stare meble

Zakup nowych mebli to nie jedyny sposób na zmianę wyglądu wnętrza. Niekiedy równie dobre efekty może dać renowacja dotychczas posiadanych sprzętów. Jest to nie tylko sposób na uzyskanie oszczędności, lecz również znakomita rozrywka. Poniżej przedstawiamy proste wskazówki, dzięki którym łatwo wykonasz prace tego typu we własnym domu.

Renowacja mebli w domu – jak się do niej przygotować?

Co ważne, zabiegom odnowy można poddać każdy praktycznie element domowego wyposażenia. Renowacja mebli wymaga oczywiście pewnej dozy kreatywności, jednak może zostać przeprowadzona stosunkowo małym nakładem sił i środków. Oczywiście wiele zależy również od stanu samych mebli oraz ich charakteru. Dodatkowo większość prac może zostać wykonana przez profesjonalistów. Zabiegi, takie jak renowacja i tapicerowanie mebli w Warszawie, przy ul. Puławskiej 257/u8, wykonywane przez firmę Stare na Nowe, obejmują kompleksowe odnowienie mebla oraz jego stylizację.

Jeśli jednak chcemy zmierzyć się z renowacją mebla samodzielnie, prace powinniśmy zacząć od dokładnego zaplanowania efektu, jaki chcemy uzyskać. Pozwoli to na ustalenie harmonogramu wykonywania poszczególnych działań. Potrzebne też będą odpowiednie narzędzia, materiały oraz zabezpieczenie powierzchni, na której będziemy przeprowadzać niektóre roboty (np. malowanie).

Renowacja mebli tapicerowanych

Odnowienie w domu mebli tapicerowanych jest jak najbardziej możliwe, chociaż wymaga większej ilości czasu oraz narzędzi (przyda się między innymi nóż tapicerski oraz zszywacz). Tapicerowanie mebli rozpoczynamy od zdjęcia dotychczasowego pokrycia oraz przycięcia materiału na nowe. Należy pamiętać, by pozostawić kilkucentymetrowy zapas (jeżeli okaże się zbędny – można go w późniejszym czasie usunąć). Po dopasowaniu nowej tapicerki przyszywamy ją po prostu zszywaczem, a na łączeniach umieszczamy taśmę bawełnianą. Jak widać – nie jest to wcale takie trudne. Jeżeli nie czujemy się jednak na siłach, by samodzielnie odnowić stary fotel lub sofę, pomocą służą nam pasjonaci, którzy organizują warsztaty tapicerowania. Informacje na temat tego typu warsztatów dostępne są na stronie: https://www.starenanowe.pl/warsztaty_tapicerowanie.html, gdzie znaleźć można najbliższe terminy kursów tapicerskich w Warszawie. Pod okiem profesjonalistów bez problemu przyswoimy najważniejsze wiadomości na ten temat i nadamy meblom nowe życie.

Woskowanie mebli, czyli stary i sprawdzony sposób

Woskowanie mebli należy do najstarszych metod odnawiania mebli. Niegdyś jego zastosowanie możliwe było jedynie w odniesieniu do sprzętów z surowego drewna, jednak współczesne preparaty umożliwiają również woskowanie powierzchni pokrytych, między innymi, bejcą. W handlu spotkać można przy tym nie tylko woski bezbarwne, lecz również takie, które przy okazji zabezpieczenia drewna przed wilgocią (taka jest podstawowa funkcja woskowania) pomogą nam również zmienić jego kolorystykę.

Lakierowanie – metoda na łatwą renowację

Lakierowanie jest uważane za zdecydowanie najłatwiejszą metodę renowacji mebli, dlatego też dla wielu osób stanowi wręcz jej synonim. Lakierowanie mebli należy rozpocząć od zmatowienia powierzchni, co zdecydowanie zwiększy jej przyczepność i da znakomite efekty wizualne po zakończeniu naszych działań. Aby uzyskać dobrą odporność na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne należy też przed rozpoczęciem robót nałożyć specjalny podkład.

Farba kredowa

Odnawianie mebli farbą

Renowacja mebli poprzez ich pokrycie specjalną farbą jest niemal tak popularna, jak ich lakierowanie. Jednocześnie metoda ta jest zdecydowanie bardziej elastyczna, umożliwia bowiem wykorzystanie preparatów o różnych właściwościach. Najpopularniejsze są obecnie farby akrylowe i kredowe. Każda z nich pomaga w uzyskaniu nieco odmiennych efektów. Przy użyciu farb akrylowych można całkowicie pokryć starą powierzchnię nową, trwałą warstwą. Malowanie mebli farbą kredową umożliwia z kolei uzyskanie efektu postarzenia.

Odnawianie mebli przy użyciu okleiny

To jedna z najnowszych metod, a jej użycie pozwala na uzyskanie niezwykłych efektów wizualnych. Mebel, poddawany renowacji przy użyciu okleiny, wystarczy dokładnie umyć wodą z uniwersalnym płynem oraz wykręcić z niego gałki i uchwyty. Po dokładnym przycięciu i zdjęciu warstwy ochronnej z okleiny nakładamy ją po prostu na jego powierzchnię i usuwamy pęcherzyki powietrza, przesuwając je ściereczką w kierunku zewnętrznej krawędzi.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jakie są objawy zabrudzonego filtra DPF? Jak zapobiegać? Sprawdzamy.

Następny artykuł

Sprzęt bhp – gdzie kupić?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments