Jakie są objawy zabrudzonego filtra DPF? Jak zapobiegać? Sprawdzamy.

Nawet jeśli samochód z silnikiem Diesla jest wyposażony we wskaźnik DPF, wielu kierowców nie zaufa mu z niezbędną pewnością. Jego podstawowym zadaniem jest informowanie o nadmiarze zanieczyszczeń osadzonych na filtrze, co z kolei może spowodować, że samochód przestanie działać. To może być to, co sprawia, że ​​użytkownicy samochodów nie śpią w nocy, zamiast sprawiać, że ufają wskazówkom sprzętu pokładowego. Jakie są objawy zabrudzonego filtra DPF? Jak zapobiegać? Sprawdzamy.

Filtry DPF i katalizatory

Najpierw zmierzymy się z mitem, który pokutuje wśród wielu właścicieli diesli. Filtr DPF i katalizator to dwa współpracujące, ale niezależne urządzenia, które pełnią zupełnie inne funkcje w układzie wydechowym.

Reakcje chemiczne zachodzą w reaktorach katalitycznych w celu redukcji toksycznych związków w spalinach.

Jak sama nazwa wskazuje, filtry cząstek stałych (DPF) są przeznaczone do wychwytywania tych cząstek stałych ze spalin. Cząstki stałe są zbierane i spalane w cyklicznym rytmie pracy.

Prawidłowe funkcjonowanie tych dwóch składników może mieć ogromny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Jak widać z powyższego nie da się zidentyfikować obu urządzeń jednocześnie, nie mówiąc już o wymianie filtra na katalizator i odwrotnie.

Na końcu tego wątku jest jeszcze jedna wiadomość. Pojazdy silnikowe nabywają prawo do poruszania się po drogach publicznych na podstawie homologacji (prawo jest zgodne m.in. z technicznie prawem do użytkowania pojazdu w danym kraju).

W przypadku samochodów z silnikami wysokoprężnymi warunkiem uzyskania homologacji jest wyposażenie w postaci filtrów DPF i katalizatorów. Z powyższego wynika, że ​​usunięcie jednego lub obu jest czynnikiem uniemożliwiającym automatyczne zatwierdzenie, a oprócz kar administracyjnych skutkuje unieważnieniem dowodu rejestracyjnego.

Pojazd musi zostać ponownie wyposażony w filtr DPF i katalizator, aby móc ponownie uruchomić, a nie jest to najtańszy zakup. Zakup i montaż nowych części zostanie zweryfikowany w autoryzowanej stacji diagnostycznej.

Warto pamiętać, że zwykle taniej i zdrowiej jest wiedzieć, że filtr ma potencjał do regularnej regeneracji.

Filtr DPF, ślady zanieczyszczenia

Po pierwsze, zauważalny jest spadek wydajności. Prosty test można przeprowadzić nawet, o ile znajduje się na bezpiecznym torze lub na asfalcie nieużywanego lotniska. Czyli około kilku minut szybkiej jazdy przy zachowaniu stałych wysokich obrotów silnika. Nie zmieniaj biegów. Samochody, które dławią się i trzymają na drodze, mogą kwalifikować się do usług czyszczenia DPF.

Filtr DPF, ślady zanieczyszczenia

Kolejnym objawem zatkanego filtra DPF jest nieuzasadniony lub nieuzasadniony wzrost prędkości obrotowej silnika.

Dodajmy też, że silnik często przechodzi w tryb awaryjny, co w skrajnych przypadkach powoduje zatarcie zespołu napędowego z powodu utraty właściwości smarnych oleju. Powodem tego jest zbyt częste przepalanie silnika z powodu przepełnienia filtra. Ilość dostarczanego paliwa wzrasta, więc olej napędowy dostaje się do oleju silnikowego, zmniejszając jego właściwości smarne.

Niezależnie od objawów zanieczyszczenia filtra DPF sterownik wyświetli błąd P2463 lub P2002, informując o nagromadzeniu osadu w filtrze lub jego niesprawności.

Czyszczenie dpf, katalizatorów.

 Jak można wyczyścić i usprawnić filtr cząsteczek stałych?

Czyszczenie dpf, katalizatorów.

 Skuteczna metoda czyszczenia filtra musi usuwać sadzę, popiół, osady węglowe i cząstki stałe wewnątrz ceramicznego elementu filtrującego i jego stalowej obudowy.

Tak naprawdę jest kilka sposobów na jego wyczyszczenie o to kilka z nich:

Obróbka termiczna polega na: wypalaniu sadzy w piecu indukcyjnym, czyli prościej ujmując: umieszczenia wkładu ceramicznego rdzenia filtra w piecu na około 12 godzin.

Jego zalety: Skutecznie usuwa (wypala) sadzę.

Wady:

 • Nie usuwa pozostałych cząstek stałych, np. popiołów, których nie ma możliwości wypalić.
 • Duże ryzyko uszkodzenia wkładu ceramicznego filtra, wyczulonego na zbyt gwałtowne zmiany
 • Konieczność przecięcia filtra, wyciągniecie wkładu, spawanie.

Obróbka ultradźwiękowa to metoda polegająca na całościowym zanurzeniu filtra w wannie z odpowiednim roztworem. Jak to wygląda w praktyce? Ultradźwięki w roztworze myjącym wytwarzają fale ciśnienia w postaci implodujących pęcherzyków, a te z kolei odrywają zanieczyszczenia z powierzchni mytych filtrów.

Zalety tej metody: Pozwala na dobre oczyszczenie kanałów filtra, dzięki dotarciu wody w odpowiednie szczeliny. Brak konieczność rozcinania filtra.

Wady:

 • W przypadku bardzo zablokowanych (zapieczonych) kanałów filtra woda z ultradźwiękami ma ograniczony dostęp i możliwości penetracji. Pozostawiając te miejsca nieudrożnione.
 • Wymaga przedmuchania sprężonym powietrzem.

Obróbka pneumatyczna to metoda, która, gdzie filtr cząstek stałych umieszczany jest w specjalistycznej maszynie, w której poddawany jest przedmuchiwaniu sprężonym powietrzem.

Zalety czyszczenia ta metodą: Każdy kanał filtra jest filtrowany osobno dzięki konstrukcji osobnych kanalików filtra. Stosunkowo mało inwazyjny dla wkładu filtra. Czyszczenie bez użycia detergentu.

Wady:

 • Potrzeba przecięcia filtra, wyciągniecie wkładu, spawanie.
 • Mało skuteczny w przypadku wkładu filtra zalanego olejem.
 • Ogólna skuteczność na poziomie 60 %.

Wypalanie w trybie serwisowym działa przy pomocy komputera diagnostycznego, czyli uruchamiany jest tryb, w którym silnik pracuje na dużych obrotach.
Dużo bogatsza mieszanka paliwowa, wpływa na zwiększenie temperatury spalin do poziomu nawet 600 stopni! W takich warunkach możliwe jest wypalanie sadzy.

Zalety: Skutecznie wypala sadzę w jednostkach o małym przebiegu do 50.000 km.
Procedurę tą można wykonać bez demontażu filtra.

Wady:

 • Nie usuwa popiołów.
 • Wypala tylko sadzę.
 • Bardzo mało skuteczny w przypadku samochodów z dużym przebiegiem, gdzie poziom popiołów stanowi przeważającą część zapchanego filtra.
 • Tryb serwisowy regeneracji w znacznym stopniu obciąża silnik (zarzynanie silnika).
 • Konieczność wymiany oleju.

Czyszczenie chemiczne polega na wprowadzeniu do wnętrza filtra specjalnej chemii mającej na celu rozpuścić sadzę. Czyszczenie chemiczne złogów węgla jednym preparatem, a następnie spłukaniu ich drugim. Następnie mechanik podłącza do samochodu komputer serwisowy i uruchamia procedurę serwisową regeneracji filtra.

Zalety: Nie wymaga rozcinania filtra. Aplikacja chemii bez demontażu filtra.

Wady:

 • Wypłukuje tylko najmniejsze cząstki stałe w kanałach dolotowych wkładu filtra.
 • Oczyszcza skutecznie tylko kanały wylotowe filtra, pozostawiając w kanałach
  dolotowych filtra (zaślepione od strony wylotowej) rozpuszczone złogi.
 • Metoda bardzo inwazyjna dla wkładu filtra.

Czyszczenie hydrodynamiczne uważane za najbezpieczniejszą oraz najskuteczniejszą. Metoda czyszczenia z wykorzystaniem specjalistycznej maszyny, wytwarzającej strumień roboczy cieczy skierowany bezpośrednio do wnętrza filtra.

Zalety: Bezpieczna dla powłoki katalitycznej filtra. Wysoka skuteczność, nawet do 98 % przepustowości.
Jako nieliczna ma możliwość skutecznego oczyszczenia kanałów filtra ze wszystkich cząstek stałych: sadzy, popiołów, nagaru, tlenku ceru. Brak konieczności wycinania wkładu ceramicznego. Szybki czas czyszczenia.

Wady: Skuteczność uzależniona od dobrze dobranego detergentu, systemów filtracji w maszynie, programów czyszczenia.

Aby umówić się na wizytę w specjalistycznym warsztacie regenerującym filtry DPF należy poszukać warsztatu lub mechanika, który współpracuje z profesjonalną firmą, z doświadczeniem oraz dobrą opinią klientów oraz którzy pracują na sprzęcie o najwyższym standardzie np. FF Solutions. Profesjonalny personel oprócz samej usługi na pewno chętnie udzieli wskazówek technicznych i porad jak ograniczyć zanieczyszczenie filtrów DPF. W końcu wszyscy chcemy jeździć ekonomicznie i ekologicznie. Jeżeli jeszcze nie znaleźliście odpowiedniego miejsca to warto skontaktować się z firmą Bogusz której siedziba znajduje się w Bielsku-Białej na śląsku, zajmują się profesjonalnym czyszczeniem filtrów dpf, katalizatorów wykorzystując metodę hydrodynamiczną we wszystkich markach samochodów osobowych i ciężarowych. Jeżeli macie za daleko to żaden problem- zdemontowany DPF, katalizator można wysłać kurierem do firmy. Formularz kontaktowy można znaleźć na ich stronie www.czyszczeniedpf.com

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak otoworzyć serwis ogumienia? Kiedy jest najlepszy czas? Od czego zacząc i gdzie szukać dostawców?

Następny artykuł

5 wskazówek, dzięki którym z łatwością odnowisz stare meble

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments