Czy tarcza kotwiczna jest potrzebna w VW?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Niezbędnym elementem układu hamulcowego jest tarcza kotwiczna. Ten element występuje zarówno w nowoczesnych układach hamowania, jak i w zabytkowych konstrukcjach Volkswagena. Ta część pełni dwie proste funkcje: ochronną oraz konstrukcyjną dla układu hamowania w kole.

Czym jest tarcza kotwiczna układu hamulcowego?

Osłona układu hamulcowego to element konstrukcyjny wykonany z wytrzymałej i lekkiej blachy. Możesz go zauważyć tuż za tarczą układu hamowania. Tarcza kotwiczna jest przymocowana do ramy samochodu tuż za kołem. Ten element układu hamulcowego jest niezbędny w zabytkowych pojazdach VW.

To stelaż utrzymujący w jednej pozycji cylinderki hamulcowe oraz szczęki zaciskające. Bez tarczy kotwicznej stabilne zamocowanie podzespołów tego układu byłoby niemożliwe. Podstawowym zadaniem kotwicznej osłony jest też ochrona tarczy hamulcowej przed uszkodzeniami, oddziaływaniem wody, błota oraz odpryskujących kamieni.

Szukasz tarczy kotwicznej do swojego zabytkowego samochodu marki Volkswagen? Znajdziesz je na stronie: https://garbus.pl/pl/c/Tarcze-kotwiczne/3623.

Wymiana osłony układu hamulcowego – kiedy jest konieczna?

Tarcza kotwiczna jest wykonana z dość cienkiej blachy. To powoduje konieczność jej wymiany, szczególnie jeśli auto ma na liczniku spory przebieg. Podstawowa kontrola osłony układu hamulcowego powinna odbywać się w profesjonalnym zakładzie mechaniki pojazdowej. Specjalista może ocenić wizualnie stan tarczy kotwicznej: poziom skorodowania elementu, widoczne uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia.

Jeśli tarcza kotwiczna jest mocno zardzewiała lub wygięta, bezzwłocznie zdecyduj się na wymianę elementu na nowy. Uszkodzenie tego elementu może doprowadzić do zablokowania szczęk hamujących lub obniżenia efektywności układu hamowania. Nadmierna eksploatacja tarczy kotwicznej powoduje także przegrzewanie się tarcz i klocków hamulcowych.

Jak wykryć awarię tarczy kotwicznej w zabytkowym samochodzie?

Uszkodzenie stelaża układu hamulcowego możesz ocenić samodzielnie lub skorzystać z pomocy mechanik. Słyszalny pisk podczas hamowania to najczęstszy objaw zużytej tarczy kotwicznej w pojeździe. Im wcześniej wykryjesz ewentualne usterki układu hamulcowego, tym lepiej. Dzięki temu szybko wymienisz tarczę kotwiczną na nową i unikniesz dalszych kosztów wynikających z uszkodzenia innych podzespołów układu hamowania.

Gdzie kupić tarcze kotwiczne do zabytkowych aut VW?

Najlepsze i oryginalne części do zabytkowych pojazdów, a w tym osłony układu hamulcowego kupisz w sklepie internetowym garbus.pl. Na stronie internetowej sklepu znajdziesz stelaże i osłony układu hamulcowego do każdego zabytkowego auta ze stajni Volkswagena.

Twój zabytkowy pojazd nie hamuje tak, jak powinien? Kiedy układ hamowania wydaje podejrzane dźwięki, a efektywność hamowania spada – zweryfikuj stan techniczny tarczy kotwicznej i w razie potrzeby zamów nową część w sklepie internetowym.

Sprawdź również wpis o tym, gdzie warto szukać części zapasowych do zabytkowych samochodów!

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Kurs na podnośniki koszowe – uprawnienia dostępne dla każdego

Następny artykuł

Prawo jazdy kat. B – przewaga na rynku pracy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments