Holowanie auta – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Samochód potrafi odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Najczęściej takie sytuacje spotykają właścicieli kilkunastoletnich aut, których na polskich drogach jest bardzo dużo. Co nie oznacza, że problemy omijają kierowców, którzy zasiadają za kierownicą pojazdów zdecydowanie młodszych, a nawet dopiero co odebranych z salonu.

Samochód potrafi odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Najczęściej takie sytuacje spotykają właścicieli kilkunastoletnich aut, których na polskich drogach jest bardzo dużo. Co nie oznacza, że problemy omijają kierowców, którzy zasiadają za kierownicą pojazdów zdecydowanie młodszych, a nawet dopiero co odebranych z salonu.

Gdy pojazd staje na drodze, nie można go uruchomić lub gdy dochodzi do wypadku bądź jakiejkolwiek awarii, pozostaje holowanie samochodu we wskazane miejsce. Można to zrobić samodzielnie lub zdecydować się na profesjonalną pomoc drogą. Na co lepiej postawić?

Samodzielne holowanie – czy to dobry pomysł?

Chęć oszczędności, a niekiedy również ambicje i przekonanie, że poradzimy sobie samodzielnie, skłania nas ku holowaniu auta bez profesjonalnej pomocy. Teoretycznie jest to możliwe. Być może do dyspozycji jest bliska osoba, która wie, jak poprawnie i bezpiecznie holować pojazd. W takich sytuacjach można nieco zaoszczędzić na finansach, tym bardziej nie mając ubezpieczenia AC, które zazwyczaj oferuje w pakiecie pomoc drogową.

Samodzielne holowanie nie jest jednak dobrym pomysłem, gdy kierowca nie wie, jak to robić, na co pozwalają przepisy i czym grozi nieprawidłowe holowanie. Chodzi nie tylko o kary nakładane na kierowców holujących w sposób niewłaściwy. Nie mając wiedzy i doświadczenia łatwo o źle zdiagnozowaną awarię pojazdu, a do tego klasyczne błędy popełniane podczas holowania. Efekt? Większe koszty, kolejne wydatki, nowe usterki lub pogorszenie uszkodzenia, które już wystąpiło.

Holowanie z profesjonalną pomocą drogową

Holowanie zdecydowanie warto powierzyć fachowcom. Z szeroką ofertą oraz cenami adekwatnymi do jakości proponowanych usług wychodzi firma Asysta Bielsko. Fachowcy dostępni są przez całą dobę, każdego dnia tygodnia, także w święta i dni wolne od pracy. Mając do nich kontakt można być pewnym, że jakakolwiek sytuacja wynikła na drodze, nie spowoduje konieczności długiego oczekiwania na pomoc.

Holowanie, które oferuje profesjonalna pomoc drogowa, to gwarancja należycie wykonanej usługi. Przede wszystkim można liczyć na pomoc osób, które mają doświadczenie i wiedzę na temat holowania. Są w stanie w taki sposób przetransportować auto we wskazane miejsce, aby nie doprowadzić do pogłębienia już istniejącej usterki.

Pomoc drogowa bardzo często współpracuje z różnymi firmami zajmującymi się naprawami pojazdów – mechanikami, lakiernikami, blacharzami i nie tylko. Tym samym można szybko uzyskać kontakt do konkretnego specjalisty, odholować auto do wskazanego serwisu i szybciej uporać się z występującą usterką. To szczególnie przydatna opcja dla osób, które są przejazdem w danym mieście i nie wiedzą, gdzie można znaleźć odpowiedni serwis.

O czym należy pamiętać podczas holowania?

Niezależnie od tego, czy kierowca decyduje się na holowanie z pomocą profesjonalistów, czy też ma do dyspozycji znajomą osobę będącą w stanie pomóc w takiej sytuacji, należy znać przepisy, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów i mandatu karnego.

W pierwszej kolejności warto się zapoznać z przepisami, które mówią o tym, w jakich sytuacjach holowanie jest niedopuszczalne. Nie wolno zatem holować, gdy:

  • pojazd ma niesprawny układ kierowniczy bądź układ hamulcowy, chyba że podczas wybranego sposobu holowania nie jest potrzebne ich użycie
  • w grę wchodzi usunięcie unieruchomionego więcej niż jednego pojazdu
  • do holowania podstawiony został pojazd z przyczepą (naczepą)
  • holowanie miałoby się odbywać na autostradzie (holowanie możliwe jest tylko przy pomocy dedykowanych pojazdów, do miejsca obsługi podróżnych lub najbliższego wyjazdu)
  • auto posiada napęd na cztery koła
  • pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów
  • auto posiada napęd hybrydowy bądź elektryczny
  • pojazd posiada zawieszenie hydropneumatyczne.

Obowiązki podczas holowania

Podczas holowania auto holowane musi mieć umieszczony trójkąt ostrzegawczy z tyłu, po lewej stronie. Auto holujące musi mieć włączone światła mijania, nawet przy dobrej widoczności, zaś pojazd holowany przy niedostatecznej widoczności powinien mieć włączone światła pozycyjne – nigdy awaryjne.

Holowanie może się odbywać przy połączeniu giętkim lub sztywnym. Pierwsze z nich jest dopuszczalne, gdy w pojeździe poprawnie działają oba układy hamulcowe. Jeśli tylko jeden z nich, dopuszczalne jest połączenie sztywne – wtedy to odległość między pojazdami holującym i holowanym nie może wynosić więcej niż 3 metry. Przy połączeniu giętkim odległość ta wzrasta do 4-6 metrów.

W terenie zabudowanym należy zachować maksymalną prędkość wynoszącą 30 km/h, natomiast poza zabudowanym – 60 km/h. Jazda powinna być płynna i łagodna, pozwalająca na utrzymanie napiętej linki, aby uniknąć gwałtownych szarpnięć podczas ruszania. Trzeba również zachować szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych.

Jak widać samodzielne holowanie pojazdu jest możliwe, ale oznacza szereg obowiązków, a doświadczenie może być kluczowe podczas jego wykonywania. Co więcej, w wielu sytuacjach samodzielne holowanie może się skończyć mandatem karnym, dlatego powierzenie tego zadania profesjonalistom oznacza mniej stresu, niewygórowane koszty oraz sprawnie przeprowadzoną operację.

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Złomowanie aut Słupsk

Następny artykuł

Jakie kable wybrać do głośników niskotonowych?

Subscribe
Notify of
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments