Czyszczenie przepływomierza Bosch BMW

„JAK WYCISNĄĆ OSTATNIE SOKI Z PRZEPŁYWOMIERZA?”

Zasysane przez turbinę powietrze napotyka na drodze (w dolocie) przepływomierz.

Część przelatuje obok przepływki, część wlatuje do tunelu pomiarowego przepływomierza.

Częstą przypadłością jest zabrudzenie elementu pomiarowego.

Zabrudzony przepływomierz zawsze zaniża pomiar i zawsze obcina dawkę paliwa.

W BMW przy pełnym obciążeniu przepływ powietrza powinien być zmierzony na poziomie 1000 jednostek. Często bywa że pomiar na max wynosi 800-900 jednostek.

W takiej sytuacji auto nie osiąga zakładanych przez producenta osiągów, jednak jeździ przyzwoicie. Gdy pomiar jest na poziomie 500-600 jednostek jest odczuwalne zamulenie auta.

Taka sytuacja nie wywala błędu!!! Więc przy skanowaniu programem diagnostycznym nie dowiadujemy się o ewentualnym niedomaganiu przepływomierza.

Błąd zostaje zapisany kiedy ulegnie uszkodzeniu część elektroniczna przepływki lub nie istnieje połączenie pomiędzy nią a komputerem (uszkodzenie wiązki kablowej pojazdu).

Wiele się pisze o czyszczeniu przepływek!!! W ofercie wielu firm pojawiły się preparaty do czyszczenia.

Gdy brud, kurz mikro błotko osiądzie na miniaturowym bardzo delikatnym elemencie, który jest ukryty w tunelu przepływki. Nie jest możliwe usunięcie go, sprayem -wpuszczanym pod ciśnieniem preparatem.

Środek „myjący” skrapla się i wiąże z brudem, jeszcze lepiej wnikając w strukturę szklanej płytki. Jednym podobno pomaga, innym jeszcze bardziej uszkadza układ.

Można spróbować dostać się do środka, jak widać na zdjęciach i delikatnie szpatułką nasączoną w spirytusie przemyć płytkę. Jednak taka operacja często powoduje uszkodzenie mechaniczne. Przemywanie nie uszkadza, do zniszczenia dochodzi przy rozbieraniu często uszkadza się mikroskopijne połączenie szklanej płytki z elektroniką.

Na zdjęciach zaznaczyłem wrażliwe miejsce (grodź plastikowa którą trzeba wyjąć przy rozbieraniu jest zalana silikonem wraz z połączeniami. Gdy wyciąga się grodź można oderwać połączenia. Wtedy przepływka idzie do śmieci.

Więc:

Spryskiwanie nic nie daje może pogorszyć!!! (podobno bywa że pomaga nigdy nie stwierdziłem takiego faktu). Rozbieranie do czyszczenia jest aktem desperacji, wiary i szczęścia. Na 90% załatwi przepływkę na amen.

Teoretycznie wypada kupić nową.

ALE!!!

Pracując swego czasu na zachodzie podpatrzyłem pewien zabieg często stosowany w jednym z serwisów. Gdy przepływomierz był brudny, jego pomiar zaniżony!!! Co powodowało obcinanie dawki paliwa przez ECU a w rezultacie spadek dynamiki, mocy, elastyczności itd.

Mycie było daremne a rozbieranie ryzykowne, przepływomierz dostawał jeszcze jedną szansę!!!

Robiono w nim dziurkę w celu umożliwienia przepuszczenia przez nią większej ilości powietrza co przekładało się na liniowy wzrost pomiaru.

Dziurka w zabrudzonej i zaniżającej pomiar przepływce poprawia przepływ powietrza więc i chłodzenie więc i pomiar co przekłada się na zwiększenie dawki paliwa a w rezultacie przywrócenie często dynamiki itd.

Czasem nawet poprawienie pomiaru ponad serię co zwiększa zakładaną wartość paliwa i przekłada się na lepsze osiągi auta. Nie ma tu mowy o ogromnych przyrostach !!! Paliwa przybywa nieznacznie (groszowe sprawy) nie powoduje to dymienia.

Jednak gdy ktoś jeździł na zmęczonej, brudnej przepływce taki zabieg przywracał uśmiech i radość z jazdy.

GDY TWOJA PRZEPŁYWKA BOSCH NIE WYWALA BŁĘDU ALE SŁABO MIERZY.

MOŻESZ KUPIĆ NOWĄ ALBO ZROBIĆ JEJ DZIURKĘ.

Gdy nie jesteś pewny jak mierzy twoja przepływka zawsze możesz zrobić dziurkę i się przejechać z taką modyfikacją. Nie zauważysz zmian, zawsze można dziurkę zakleić.

I wszystko powróci do stanu pierwotnego.

Moja przepływka mierzyła poprawnie czyli w granicach 900-1000 jednostek, jednak zrobiłem jej małą dziurkę teraz mierzy 1100, a w boście 1200. Komputer dawkuje dobrze paliwo a autko jeździ pięknie.

Nie namawiam i nie odradzam.

Jeśli zdecydujesz się na taką operację (rozbieranie ) wiedz że możesz zniszczyć przepływkę.

Dziurka nie uszkadza przepływki, poprawia jej pomiar… układ staje się „czulszy”.

Na wykresie pomiar w sprawnym aucie.

Autor: ROGER-NYSA

Źródło: http://www.bmw-sport.plTekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Naprawa centralnego zamka BMW E46

Read Next

Regeneracja trzeciego światła stop BMW

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments