Polerowanie samochodu – 6 kroków do lśniącego auta!

Polerowanie samochodu niejednemu kojarzy się ze żmudną pracą, którą lepiej powierzyć zakładowi detailingowemu, zamiast wykonywać ją samemu. W tym artykule pokażemy Ci, że wypolerowanie samochodu jest możliwe zaledwie w sześciu krokach!

Polerowanie samochodu to czynność dość złożona – składa się nie tylko z samego polerowania, ale także szeregu innych etapów dotyczących zarówno przygotowania auta, jak i utrwalenia efektu. Bez nich cały proces polerowania byłby niepełny, a wynik – niesatysfakcjonujący.

Poniżej opisujemy, jak wypolerować auto w najszybszy możliwy sposób.

Polerowanie samochodu w 6 krokach

1. Umyj samochód, a następnie oczyść karoserię glinką. Wykorzystuje się w tym celu specjalną glinę samochodową – należy nią pocierać karoserię. Chociaż czynność ta nie należy jeszcze do samego polerowania, bez tego etapu na nic się zda nawet najbardziej dokładna renowacja lakieru – drobinki brudu pozostawione na masce samochodowej mogą się bowiem przerodzić w poważniejsze uszkodzenia.

2. Ponownie umyj i osusz samochód. Zapewne wiele osób w tym miejscu zada sobie pytanie, po co po raz kolejny myć samochód, skoro robiliśmy to niedawno. Nie należy jednak pomijać tego kroku – po glinkowaniu wciąż mogły pozostać niewielkie drobinki zanieczyszczeń na karoserii.

3. Zabezpiecz samochód. Oczywiste jest, że mimo potocznego sformułowania „polerowanie samochodu”, nie cały pojazd będzie podlegał tej czynności. Polerowania wymaga jedynie powierzchnia auta pokryta lakierem, zatem takie elementy jak np. lampy nie powinny być ruszane. Aby uniknąć ich zabrudzenia w trakcie polerowania, warto je zabezpieczyć, oklejając je choćby zwykłą taśmą malarską lub specjalną folią samochodową (np. taką jak tutaj).

4. Poleruj. Możemy wreszcie przejść do sedna sprawy, czyli do samego polerowania. Jak to robić? Najlepiej podzielić powierzchnię samochodu na wiele małych części i polerować pojedynczo każdą z nich. Polerowanie samochodu powinno odbywać się za pomocą kolistych ruchów, bez zbyt mocnego dociskania gąbki.

5. Umyj samochód. Po wypolerowaniu całego samochodu możesz pozbyć się resztek pasty, myjąc pojazd. W przeciwnym razie na karoserii pozostanie tłusta, nieestetyczna warstwa, która niewiele będzie mieć wspólnego z efektem, którego zapewne oczekiwałeś. Do tego etapu przeznaczone są kosmetyki zawierające składniki usuwające resztki pasty – mogą to być szampony bądź specjalne płyny.

6. Zabezpiecz lakier. W jaki sposób? Woskując pojazd. Bez tej czynności całe polerowanie może się okazać bezcelowe – nawet najbardziej lśniące auto bez ochronnej warstwy wosku będzie bowiem narażone na działanie nowych zanieczyszczeń czy niekorzystnych warunków atmosferycznych.

polerowanie-auta-polerka-mechniaczna

Po wykonaniu tych wszystkich czynności Twoje auto powinno zachwycać blaskiem. Jeśli nie jesteś do końca zadowolony z efektu, zawsze możesz rozważyć ponowne polerowanie – wiedząc już, jak to wygląda w praktyce oraz ile trwa cały proces, możesz oszacować, czy ponowne podejmowanie się tej czynności jest dla Ciebie opłacalne.

Czujesz, że polerowanie samochodu wciąż ma dla Ciebie wiele zagadek? Tutaj dowiesz się na ten temat więcej!

Sposoby polerowania

Polerowanie samochodu może odbywać się ręcznie lub za pomocą polerki mechanicznej. Powyższą instrukcję można dostosować do obu tych technik – jedyne, co je od siebie odróżnia, to właśnie sama czynność polerowania – wykonywana albo poprzez dociskanie gąbki do karoserii siłą własnych mięśni w przypadku polerowania ręcznego, albo posługiwanie się mechaniczną polerką, która wymaga mniejszego nacisku. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z polerowaniem, zwykle zaleca się polerowanie ręczne – teoretycznie może ono wyrządzić mniejsze szkody niż nieumiejętne prowadzenie polerki.

Nie wszystkie polerki mechaniczne są jednak takie same. Można w szczególności wyróżnić wśród nich dwie grupy: polerki orbitalne i polerki obrotowe. Różnica między nimi polega na sposobie ich poruszania się. Pierwsze z nich, polerki orbitalne, poruszają się po wielu osiach, podczas gdy obrotowe – cały czas po jednej. Łatwiejsza w obsłudze dla osób niedoświadczonych w posługiwaniu się polerką mechaniczną jest polerka orbitalna – polerka obrotowa, ze względu na nieustanny nacisk na ten sam fragment karoserii, może wyrządzić większe szkody w niewprawnych dłoniach.

Kosmetyki do polerowania

Wielokrotnie już wspominaliśmy o preparatach wykorzystywanych na różnych etapach polerowania samochodu – czas, by powiedzieć na ten temat nieco więcej. Akcesoriami, bez których nie można się obejść, gdy zamierzamy rozpocząć polerowanie samochodu, są:

  • gąbka polerska, czyli tzw. pad – to ona ma styczność z polerowaną powierzchnią samochodu, warto więc wybierać ją świadomie. Gąbki polerskie można podzielić ze względu na sposób nakładania na polerkę mechaniczną na gąbki na gwint i na rzep. Innym ważnym kryterium podziału gąbek jest ich twardość. Często w opisie poszczególnych gąbek znajdują się informacje, z jakimi pastami powinny być one używane;

 

  • pasty polerskie – wśród past wyróżniamy wiele rodzajów, różniących się poziomem ścierności, począwszy od drobnoziarnistych, przez średnio-, aż po najmocniejsze, gruboziarniste. Ogólna zasada głosi, że pasty i gąbki polerskie, na które będą one aplikowane, powinny zgadzać się poziomem ścierności, zatem na padzie lekkościernym użyjemy także takiej pasty. Pasty mogą się także różnić między sobą konsystencją, np. występować w postaci mleczka (tutaj znajdziesz bogaty wybór past polerskich);

 

  • ściereczki polerskie – na rynku kosmetyków detailingowych znaleźć można także niezwykle bogaty wybór ściereczek polerskich. Są one często wykorzystywane do polerowania ręcznego, a także podczas takich czynności jak mycie i osuszanie pojazdu, ściąganie nadmiaru pasty polerskiej czy woskowanie auta. Najczęściej wykonane są one z mikrofibry, która charakteryzuje dobrym wchłanianiem wilgoci, a także dużą miękkością, dzięki czemu nie trzeba się obawiać zarysowania auta. Dużą ich zaletą jest fakt, że można je prać, co pozwala zaoszczędzić na kupowaniu nowych ściereczek;

 

  • futra polerskie – są to specjalne rodzaje gąbek polerskich o większej twardości i dużej mocy ścierania. Z tego względu powinny ich używać jedynie osoby, które mają doświadczenie w polerowaniu samochodu.

 

renowacja-lakieru-samochodowego

Wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do pełnego cyklu polerowania sprzedawane są często w zestawach. Nabywanie ich zamiast kompletowania pojedynczych kosmetyków jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób niedoświadczonych w polerowaniu – mogą one mieć dzięki temu pewność, że wszystkie elementy takiego zestawu są do siebie dopasowane pod względem stopnia ścierności.

Podsumowanie

Każdy marzy o tym, aby jego samochód wyglądał na zadbany i wyróżniał się wysokim połyskiem. Nic dziwnego, że samodzielne polerowanie samochodu staje się coraz popularniejsze wśród właścicieli czterech kółek. Producenci kosmetyków samochodowych wychodzą naprzeciw tej tendencji, oferując ogromną gamę różnorodnych środków, różniących się właściwościami oraz ceną. Warto z tego skorzystać i uczynić swoje auto jeszcze piękniejszym.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Napełnianie klimatyzacji krok po kroku

Następny artykuł

ABC serwisowania samochodu

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments