Różnice cenowe u wulkanizatorów, skąd się biorą?

Mimo ogromnej konkurencji wśród zakładów zajmujących się serwisowaniem ogumienia, zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak też najmniejszych miejscowościach, oferta cenowa wcale nie przedstawia się podobnie. Za identyczną usługę można zapłacić nawet dwa, a w niektórych przypadkach nawet trzy razy więcej, a to wszystko w obrębie jednego miasteczka.

Skąd biorą się te różnice? Czy warto przepłacać za usługi wulkanizacyjne?

Kierowcy nie mają zazwyczaj żadnego problemu ze znalezieniem warsztatu wulkanizacyjnego, szyldy reklamujące takie firmy umieszczone są co jakiś czas przy drodze. Mimo ich liczby, praktycznie żaden z takich zakładów nie narzeka na brak klientów. Zdarzają się też momenty, gdzie do wulkanizacji ustawiają się kilkugodzinne kolejki, najczęściej ma to miejsce, gdy spadnie pierwszy śnieg, i rzesze kierowców udaje się, by zmienić letnie ogumienie na opony zimowe. Ceny tego typu usług, mimo dużej konkurencji na rynku, nie należą do najniższych, a dodatkowo pojawiają się znaczące różnice w kosztach prac przeprowadzanych przez poszczególne zakłady. Istnieje jednak pełne uzasadnienie takiej sytuacji.

Tak jak w każdej działalności usługowej, również serwisowanie opon można przeprowadzać według różnych standardów jakościowych. Ważna jest w tym wiedza i umiejętności pracownika takiej stacji. Nie wystarczy zdjąć oponę z koła i założyć następną. W tej z pozoru prostej czynności istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia felgi, dotyczy to szczególnie obręczy ze stopów metali lekkich, takich jak aluminium. Nikt nie będzie przecież ryzykował kilku złotych na wizytę u wulkanizatora, który zniszczy mu koła. To dlatego zakłady, zatrudniające profesjonalistów, posiadają stosunkowo wysokie ceny, a mimo to mogą poszczycić się dużą grupą stałych klientów.

Jednak koszty usług nie zależą wyłącznie od fachowości pracowników. Istotnym elementem, który wpływa na jakość usługi wymiany opon oraz jej cenę, jest rodzaj maszyn i urządzeń, którymi dysponuje dany punkt wulkanizacyjny. Za pomocą starych i wysłużonych sprzętów, często nie w pełni sprawnych, nie można w dokładny sposób wyważyć koła. O ile w starym i wysłużonym aucie, które posiada małe koła i porusza się z niewielkimi prędkościami, nie ma to większego wpływu na bezpieczeństwo i komfort jazdy, to w przypadku szybszych aut, których kierowcy wykorzystują ich możliwości, może to mieć poważny wpływ na kierowanie.

Największy wpływ na ceny usług wulkanizacyjnych ma więc wyposażenie takiego warsztatu oraz umiejętności jego pracowników. Mniejszy wpływ może mieć wystrój miejsca oraz możliwość wykonania usług dodatkowych. Droższa usługa wulkanizacyjna w profesjonalnym zakładzie może okazać się bardziej korzystna dla kierowcy, niż wizyta w tanim punkcie, który nie jest w stanie dokonać fachowej wymiany opon oraz wszelkich czynności z tym związanych.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak sfinansować zakup motocykla ?

Następny artykuł

Gdzie kupić tanie części samochodowe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments