Rodzaje szlifierek

Szlifierki to urządzenia dzięki, którym obrabiany materiał uzyskuje ostateczny kształt. Idealnie sprawdzają się do szlifowania, polerowania i wygładzania powierzchni. Odpowiednio dobrana do rodzaju prac i wykańczanej powierzchni szlifierka, pozwala uzyskać wymarzony efekt. Jakie są rodzaje szlifierek i w których pracach sprawdzą się najlepiej? Sprawdźmy!

Szlifierki to niezwykle przydatne urządzenia, które przydają się zarówno w profesjonalnych warsztatach, stolarniach, przydomowych garażach, jak i na budowach oraz podczas wykonywania prac remontowych. Umożliwiają wykonanie obróbki końcowej uprzednio obrobionej powierzchni. Pozwalają na wykończenie zgrubne, jak i precyzyjne, kiedy ważne jest dopracowanie każdego detalu obrabianego elementu. Można je podzielić na różne typy ze względu na ich budowę, sposób wykonywania obróbki, zakres stosowania, skalę ich działania, rodzaj napędu, zadania, jakie wykonują i konstrukcję urządzenia. W zależności od swoich parametrów przeznaczone są do pracy z różnymi rodzajami powierzchni i innych typów prac.

Rodzaje szlifierek

Najbardziej popularny jest podział szlifierek ze względu na sposób, w jaki wykonują obróbkę. Znajdziemy wśród nich szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe, typu delta, kątowe i taśmowe.

Szlifierki oscylacyjne to funkcjonalne urządzenia, które znajdują się w wyposażeniu każdego przydomowego garażu i profesjonalnego zakładu. Przeznaczone  są do wykonywania prac na płaskich i równych, a także zaokrąglonych powierzchniach. Mają prostokątną stopę, która umożliwia szlifowanie narożników. Idealnie sprawdzają się podczas szlifowania i wygładzania drzwi, prostych mebli, stołów czy blatów kuchennych.

Uzyskanie perfekcyjnie gładkiej powierzchni jest niezwykle łatwe, dzięki szlifierkom mimośrodowym. Urządzenia te pozwalają wykończyć zarówno duże płaszczyzny, jak i elementy o nieregularnych kształtach, wklęsłych czy wypukłych. Szlifierki mimośrodowe w pracy wykorzystują jednocześnie dwa rodzaje ruchów: wahadłowe i rotacyjne. Przeznaczone są do wykańczania powierzchni drewnianych i metalowych jak meble, drzwi czy karoserie samochodów. Po zmianie tarczy szlifierki mimośrodowe zamieniają się w poręczne polerki, które przydają się w czasie polerowania karoserii auta czy położonego na meblach wosku. Im urządzenie ma mniejszą tarczę, tym pozwala na uzyskanie większej precyzji.

szlifierka kątowa x-lock bosch w sklepie narzedzia.pl
Szlifierka kątowa x-lock bosch w sklepie narzedzia.pl

Szlifierki typu delta są odmianą szlifierek oscylacyjnych. Ich cechą charakterystyczną jest stopa o trójkątnym kształcie. Przydają się we wszystkim miejscach, w których wcześniej możliwe było tylko szlifowanie ręczne. Ich budowa pozwala dotrzeć do narożników, szpar, a także wyszlifować elementy o zróżnicowanym kształcie, jak zdobienia z drewna, ornamenty czy balustrady. Za ich pomocą zedrzemy tapety, wykładziny i wyszlifujemy otwory.

W pracach remontowo-budowlanych, ale także w warsztatach czy przydomowych garażach wykorzystywane są szlifierki kątowe, potocznie nazywane kątówkami lub gumówkami. Urządzenia idealnie sprawdzają się do przecinania, szlifowania, wykonywania nacięć i szczotkowania. Umożliwiają m.in. cięcie ceramiki, wykonywanie nacięć w murach, przecinanie metali, rur, a także szczotkowanie kamieni.

Do obróbki dużych i płaskich powierzchni przeznaczone są szlifierki taśmowe. Używa się ich do zgrubnego szlifowania powierzchni z litego drewna, płyt okleinowych surowych lub lakierowanych. Urządzenia wykonują ruch jedynie w linii prostej w przeciwieństwie do pozostałych typów szlifierek. Ich zadaniem jest wyrównanie, wygładzenie i oczyszczenie powierzchni. Szlifierki szerokotaśmowe umożliwiają także nadanie powierzchniom odpowiedniej grubości. Można je wykorzystać do szlifowania drewnianych podłóg i płaskich boazerii.

Szlifierki do zastosowań profesjonalnych i amatorskich

Szlifierki mogą być wyposażone w napęd elektryczny, pneumatyczny lub hydrauliczny. Pierwsze z nich wymagają podłączenia do źródła prądu. Szlifierki pneumatyczne są odporne na uszkodzenia, a do ich uruchomienia niezbędne jest sprężone powietrze. Modele hydrauliczne natomiast do pracy potrzebują pompy wodnej o stałej wydajności. W dużych zakładach wykorzystuje się szlifierki przemysłowe, które często łączy się z innymi urządzeniami. Do niedużych zakładów produkcyjnych przeznaczone są mniejsze, za to wydajne urządzenia o sporej mocy. Z myślą o miłośnikach majsterkowania stworzone zostały szlifierki warsztatowe, które w zupełności wystarczą do wykonywania drobnych napraw w domu, szlifowania mebli czy wszelkich prac w przydomowym garażu.

Read Previous

Samochód jako symbol niezależności

Read Next

Ubezpieczenie komunikacyjne – co należy o nim wiedzieć?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *